previous pauseresume next

مراقبت بیماریها در زائرین حج تمتع

بدنبال تصویب و اجرایی شدن مقررات بازنگری شده بهداشتی بین المللی ( IHR-2005) کلیه کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت موظف گردیدند که بستر سازی و سازماندهی عملیات اجرایی را فرآهم نمایند . دراین راستا طیف گسترده ای از حوادث و رخدادهای بهداشتی ( بیولوژیک ، شیمیایی ، تشعشعی) که قابلیت انتشار و گسترش ازطریق مرزها با توانایی ایجاد خطر و تهدید بین الملی را دارند در لیست مراقبت کشورها قرارگرفتند . ثبت و گزارش دهی این رخدادهای بهداشتی و تبادل اطلاعات و داده ها از طریق یک سیستم موثر ارتباطی می تواند در پیشگیری و کنترل این رویدادها نقش بسزا و ارزشمندی داشته باشد .

 

اولین نقطه تماس و انتشار اینگونه رخدادها نقاط مرزی هر کشور می باشد که با راه اندازی و برنامه ریزی در جهت تقویت سیستم های موجود عملیات اجرایی شروع خواهد گردید، وجود پایگاههای مراقبت بهداشتی مرزی بعنوان نقطه کنترل و پایش و شروع برنامه های مراقبتی در نطقه صفر مرزی می باشد در این راستا با توجه به حجم گسترده اعزام زائرین به سرزمین وحی و عتبات عالیات ضروری            می باشد اقدامات و هماهنگی گسترده ای در قالب دستورالعمل اجرایی به منظور همسان سازی و بهبود عملکرد بعمل آید .

اهداف :

* حصول اطمینان از سلامت زائرین وارده به کشور به منظور پیشگیری از سرایت بیماری احتمالی

* پیشگیری و کنترل بیماریهای واگیردر زائرین و جلوگیری از گسترش و انتقال بیماریها واگیر در کشور

* پیشگیری و فراهم نمودن پاسخ بهداشت عمومی درقبال گسترش بین المللی بیماریها  (اجرای مقررات بهداشتی بین المللی)

 

دراین راستا در تاریخ ۲۸/۴/۱۳۹۶، جلسه هماهنگی داخلی با مسئولین واحدهای بهداشتی و پشتیبانی و در تاریخ ۳۱/۴/۱۳۹۶ جلسه هماهنگی برون بخشی با ارگانهای مرتبط  با حج تمتع از جمله سازمان حج و زیارت ، سازمان جمعیت هلال احمر ، فرودگاه شهید بهشتی اصفهان ، پلیس فرودگاه ، فرماندهی سپاه فرودگاه ، اورژانس ۱۱۵، معاونت درمان ، بیمارستان امین  و ...  در دفتر مدیریت مرکز بهداشت شماره یک اصفهان برگزار گردید و شرح وظایف ارگان ها ابلاغ شد.

ورود کاربر

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

پیوندها

رسیدگی به شکایات

رسیدگی به شکایات و گزارشات

دریافت پیشنهادات و انتقادات

با شماره تلفن های:

تلفنخانه: ۰۳۱۳۶۶۱۷۰۶۲

امور اداری:۰۳۱۳۶۶۲۲۲۷۵ 

حراست  :                 

دفتر مدیریت: ۰۳۱۳۶۶۲۰۸۸۰

 

پیامک:۳۰۰۰۷۵۱۱۱۴۱۵

ایمیل:

email:health-1@mui.ac.ir